Donio sbírky

Jakub Vaněk (2024)

Kuba je patnáctiletý sportovec z Ostravy. Závodně plave, je členem české reprezentace a mimo plavání je také výborným šachistou.
Má vrozenou vývojovou vadu, osteochondrodysplazii (podobné Desbuquois syndrom). Projevuje se nižším vzrůstem s výrazným zkrácením horních i dolních končetin oproti normě a omezením hybnosti v loketních, zápěstních a kolenních kloubech.

Je sice svým vzrůstem menší mladý muž, ale svým duchem a přístupem k životu i sportu všem dokazuje, že má srdce velkého bojovníka.

,,Kuba je milý, přátelský klučina, velký bojovník se srdcem na pravém místě. Velký gentleman, který vždy rád pomůže,” řekla Alex Borská, paralympijská reprezentantka a Kubova plavecká parťačka. 

Kdo Kubu zná, tak ví, že je nejen vynikajícím plavcem, ale také šachistou. 

Plaváním vybojoval celkem 5 bronzových medailí na Světový hrách tělesně postižených sportovců, na mistrovství světa šachistů se umístil jako 6. mezi hráči do 18 let, na mistrovství ČR získal 3 místo celkově. Šachová hra spojuje hráče různých národů, věku, zdravé i ty s hendikepem.
Během roku hraje pravidelně 1. ligu mládeže i krajskou soutěž s dospělými z oddílu TJ Ostrava.
Vedle plavání a hraní šachu, navštěvuje Kuba gymnázium. Má rád biologii, matematiku a jednou by se rád věnoval sportovní psychologii. 


Štěpán Kaloč (únor 2020)

Aktualizace:
S ohledem na vládní opatření se náš záměr, věnovat výtěžek z charitativního představení, o kterém jsme informovali v tomto článku, nesplní. Minimálně ne tento rok. Protože se Marie ale rozhodně nechystá vzdát, zalarmovala jedinečnou Evičku Kašpárkovou, pracující v Donio a tvoříme sbírku na této platformě!

Sbírku organizuje Marie za Mramor z.s. Marii oslovilo Proskovické divadlo nad Struhou, jež každoročně pořádá charitativní představení a potřebovali pomoct najít někoho, v jehož prospěch dané představení odehrají.

Bohužel kvůli epidemiologickým opatřením se představení muselo zrušit pár dní před jeho konáním. Doufali jsme, že ještě bude nějaká možnost jej uskutečnit, bohužel nám ale okolnosti nepřály. Proto jsme se rozhodli i přes nepřízeň osudu sbírku uskutečnit touto formou.

Štěpánek má řadu hendikepů, které musí každý den překonávat

Aby si mohl v životě užívat stejné věci, jako jeho vrstevníci, musí absolvovat řadu intenzivních rehabilitací a potřebuje speciální kompenzační pomůcky na míru.

Toto vše je pro Štěpánkovu rodinu velice nákladné a je zde nezbytná pomoc rodiny, přátel, soukromých firem a nadací.

,,Jenom vědomí, že na to vše nejsme sami, a také lidská sounáležitost, nám dávají sílu a víru v lepší dny s nekončícím bojem s celoživotním hendikepem. Díky nezbytné pomoci všech okolo nás, je pro nás vše snazší a my jsme za jakoukoliv, byť i sebemenší podporu moc vděční,” říká Štěpánova maminka Markéta.

V roce 2019 bylo na představení proskovického ochotnického divadla vybráno úžasných 27 530 Kč! Pomůžete nám tuto částku letos překonat? Odkaz na sbírku. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

_________________________________________________________________

Koupí divadelního zážitku v Proskoskovickém Divadle Nad Struhou můžete přispět na dobrou věc!

Ve středu 11. 3. 2020 od 19 hod. uvedeme hru 1+1=3 ve speciálním vydání. Vstupné bude dobrovolné a výtěžek z představení poputuje přímo Štěpánkovi Kaločovi. Přijďte k nám a podpořte tak dobrou věc!

Tady je jeho příběh …

Štěpánek se narodil 4 měsíce před termínem ve 24. týdnu těhotenství s váhou 700 g a mírou 32 cm. V nemocnici strávil 123 dní, které se neobešly bez komplikací, ale přesto si Štěpánek vybojoval život a svůj boj nikdy nevzdá. U porodu koncem pánevním bohužel došlo k trakčnímu poranění se zlomeninou raménka stydké kosti. Následkem tohoto zranění a předčasného porodu se Štěpánek potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci moči i stolice, problémy s vyprazdňováním a poruchu růstu se sekundární deformitou páteře.

Jeho výhrou je, že po psychické stránce je v pořádku. Je to velký bojovník, který se svým postižením bojuje. Překonává bariéry, aby mohl zažívat stejné věci, ale trochu jinak, jako jeho zdraví vrstevníci. Navštěvuje soukromou speciální školu Klokánek s asistentem pedagoga. Ve škole se mu moc líbí a má kolem sebe dobré kamarády. Je to velice veselý, přátelský, citlivý a hodně vnímavý kluk, který miluje život a každá překážka je pro něj další výzvou, kterou se nebojí překonávat.

Štěpánkovi je 8 let, pravidelně rehabilituje a dojíždí na intenzivní terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd, a také do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Třikrát ročně absolvuje intenzivní hiporehabilitační pobyty v Bohuslavicích u Telče a ve Strážném v Krkonoších. Jednou ročně jezdí na lázeňskou léčbu do Sanatorií Klimkovice.

Štěpánek se pohybuje převážně na invalidním mechanickém vozíku, v interiéru leze po čtyřech a ve vertikále mu chůzi umožňují protetikou vyrobené speciální ortézy na obě nohy a trojbodové berle. Vzhledem ke špatnému postavení pánve, kontrakturám a velké asymetrii páteře, není pro něj chůze ve vertikále vhodná, a mívá díky ní velké bolesti zad.

Ve volném čase rád sportuje. Chodí do posilovny Colliery Crossfit Ostrava a již dva a půl roku dělá atletiku pro ZTP, kde se zaměřuje na hod míčkem a jízdu na vozíku. Připravuje se na hod oštěpem a vrh koulí. Atletika ho moc baví a má ve sbírce pár cenných medailí. Také rád jezdí na speciální tříkolce Loped. Společně běháme a účastníme se benefičních běhů, chodíme do přírody se speciálním kočárem SPEKO a v zimě lyžujeme na speciální lyži pro hendikepované „monoski“ s Centrem hendikepovaných lyžařů v Krkonoších. V letošním roce se již účastnil dvou lyžařských kurzů, kde se učí lyžovat se stabilizátory, aby v budoucnu mohl tento sport provozovat sám bez asistence druhé osoby. Moc ho to baví a jde mu to úspěšně. Jeho velkým přáním je naučit se hrát na bubny, ale k tomu jsme se ještě vzhledem k časovým možnostem nedostali.

V současné době se zdravotním postižením Štěpánka zabývá rakouská ortopedická společnost Pohlig Austria GmbH & Co. se sídlem ve Vídni. V plánu je operace měkkých tkání a popřípadě rekonstrukce kyčelního kloubu. Po té zajištění pánve a ochrnuté nožky speciální ortézou a intenzivní rehabilitace. Na semináři NORA ve Fakultní nemocnici Motol se lékaři rovněž přiklánějí k operačnímu výkonu v co nejbližším termínu. Stále je v rozhodnutí, kde operace proběhne, zda-li v ČR v Motole nebo ve Vídni. Největším problémem je, že čeští lékaři nemohou poskytnout přesné stanovisko, jak vše bude probíhat a kdo následnou léčbu zajistí a předepíše (ortézy, rehabilitace). Bez tohoto vyjádření nemůžeme přistoupit k operačnímu výkonu, vše musí být přesně naplánováno a zajištěno. Jinak je operační výkon bez efektu. Operace ve Vídni je pro nás momentálně finančně nedostupná.  Výroba speciálních ortéz probíhá na klinice ve Vídni, přičemž tento výkon nijak neproplácí zdravotní pojišťovna. Hrazena není ani následná intenzivní rehabilitace, která již probíhá v ČR. Bohužel nám v České republice nemůže žádná protetická společnost poskytnout lepší protetické zajištění, proto nám byla nabídnuta protetika společnosti Pohlig, která je na jiné úrovni. Operace by měla zajistit lepší postavení pánve, páteře a zmírnit každodenní bolesti zad. Speciální ortéza doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy. Také by měla zabezpečit korekci, stabilizaci a větší jistotu a mobilitu v každodenním životě. Zmiňované rozhodnutí přináší velkou časovou a finanční náročnost.

Sami nejsme schopni tyto finanční náklady plně krýt a je pro nás nezbytná pomoc rodiny, přátel, soukromých firem a nadací. Díky jejich pomoci je pro nás vše snazší a my jsme za jakoukoliv, byť i sebemenší podporu moc vděční.

Jenom vědomí, že na to vše nejsme sami, a také lidská sounáležitost, nám dávají sílu a víru v lepší dny s nekončícím bojem s celoživotním hendikepem.

Případným dárcům za jakoukoliv podporu a pomoc předem moc děkujeme, veškeré finanční prostředky jsou využity na intenzivní rehabilitace a kompenzační pomůcky.

Rodina Kaločova se Štěpánkem

V případě, že byste rádi přispěli, ale na divadelní představení nemůžete dorazit, můžete přispět na Štěpánkův transparentní účet: 2701777399/2010


Alex Borská (2020)

„Ahoj!

Jmenuji se Alex a jsem dost usměvavá holka. Měla jsem trochu složitější vstup na svět. Mám vrozenou vadu pohybového aparátu a páteře, a tak mě od narození provází operace, rehabilitace a cvičení. Dokážu chodit alespoň na krátké vzdálenosti, i když mám ochrnutou levou nohu. Miluju sport.

Na jaře 2018 jsem dostala svůj první handbike. Bohužel přes zimu moc jezdit nemůžu, proto bych si moc přála monoski. Díky němu bych mohla spolu se svými kamarády na hory.“

To nám řekla Saša, a protože máme tak skvělou zkušenost v Donio.cz, vytvořily jsme sbírku také na lyže pro ni. Alex vidíme jako opravdu silnou a motivovanou sportovkyni, která si zaslouží podporu.

Alex nemůže jet na lyžařský výcvik se třídou právě proto, že by neměla výbavu. Přichází tak o čas strávený se svými spolužáky v jiném prostředí, než je škola. S ohledem na její hednikep není možné, aby si Sašenka půjčila lyže v půjčovně, jak to dělají třeba ostatní lidé a kvůli nákladnosti není pro rodinu Borských možné, zaplatit monoski tzv. ze svého.

Proč sbírku organizujeme?

Pro dítě je důležité mít zážitky se svými kamarády, má to významný vliv na jeho sociální vývoj. Právě možnost zúčastnit se lyžařského výcviku se svými spolužáky, je pro Alex úžasnou možností zapojit se vice do kolektivu. Každá radost je u dítěte, které denně zažívá bolest, důležitá

,,Byla hodně smutná, že nemůže se třídou na lyže. Po dlouhé době jsem ji viděla smutně plakat,” svěřila se Alexina maminka Míša.

Monoski bude vyrábět Ultina a Mirek Šperk, největší a nejvšestrannější talent mezi sportovci vozíčkáři za posledních 15 let. Stříbrná paralympijská medaile v hodu diskem, vítězství v Evropském poháru monoski, členství v basketbalové a florbalové reprezentaci. Dnes se Míra soustředí pouze na basketbal, a to jak na pozici hráče, tak v roli člena výkonného výboru, který se snaží o pozvednutí úrovně českého basketbalu vozíčkářů a rozšíření členské základny.